Richard Cameron

Richard Cameron

cs flag

Ahoj,

jmenuji se Richard Cameron. Jako učitel angličtiny s cerifikací ESL. Během 30ti let jsem učil v pěti různých zemích - od Thajska po Českou republiku. Kromě angličiny jsem také vyučoval dějepis, společenské vědy a angličtinu na čtyřech různých mezinárodních školách, včetně International School Prague v Nebušicích, Praha 6.

Mám bakalářský a magisterský titul z anglické literatury, magisterský titul z teologie a certifikaci ESL.

Poslední tři roky učím pravidělně na letních táborech Descartes. Tábor mě přivedl do kontaktu s mnoha mladými zajímavými českými studenty, z nichž množí zůstali mými kamarády ještě dlouho poté. 

Týdenní intenzivní kurz angličtiny je skvělý způsob, pro studenty, aby urychleně zlepšili svojí angličtinu ale i také skvělá příležitost pro učitele a studenty, jak poznat jeden druhého. Pro mě to je skvělý způsob, jak pochopit hlouběji českou kulturu.

Těsím se na výuku na letošních letních táborech!

Richard

en flag

I have been an ESL (English as a second language) teacher for over thirty years in five different countries - from Thailand to the Czech Republic. I've also taught history, social studies and English at four different international schools, including International School Prague in Nebusice, Prague 6.

I hold Bachelor's and Master's degree in English Literature, A Masters in Divinity degree and I am ESL certified. For the past three summers, I have been teaching in Descartes' summer camps and I have thoroughly enjoyed the experience. It has brought me into contact with so many young and interesting Czech students, many of whom have remained my friends long after. The one week intensive course is a great way for students to rapidly improve their English and it is also a great opportunity for teachers and students to get to know one another. It has been a great way for me to get to understand Czech culture more deeply.

I look forward to teaching in the camps again this summer! 

Richard

Zpět na výpis