Richard Cameron - Lektoři

zpět na ostatní lektory

Richard Cameron

Richard Cameron

Něco o mně:

Ahoj,

jmenuji se Richard Cameron. Jako učitel angličtiny s certifikací ESL jsem během 30 let učil v pěti různých zemích – od Thajska až po Českou republiku. Kromě angličtiny jsem také vyučoval dějepis, společenské vědy a angličtinu na čtyřech různých mezinárodních školách, včetně International School Prague.

Mám bakalářský a magisterský titul z anglické literatury, magisterský titul z teologie a certifikaci ESL. Posledních několik let učím pravidelně na letních táborech Descartes. Tábor mě přivedl do kontaktu s mnoha zajímavými českými studenty, z nichž mnozí zůstali mými kamarády ještě dlouho poté. Týdenní intenzivní kurz angličtiny je pro studenty skvělý způsob, jak rychle zlepšit svoji angličtinu, ale také i skvělá příležitost pro učitele a studenty, jak poznat jeden druhého. Pro mě to je skvělý způsob, jak pochopit hlouběji českou kulturu.

Těším se na výuku na letošních letních táborech!

Richard

Something about me:

Hello,

my name is Richard Cameron. I have been an ESL (English as a second language) teacher for over thirty years in five different countries – from Thailand to the Czech Republic. I've also taught history, social studies and English at four different international schools, including International School Prague in Nebusice, Prague 6.

I hold Bachelor's and Master's degree in English Literature, A Masters in Divinity degree and I am ESL certified. For the past few summers, I have been teaching in Descartes' summer camps and I have thoroughly enjoyed the experience. It has brought me into contact with so many young and interesting Czech students, many of whom have remained my friends long after. The one-week intensive course is a great way for students to rapidly improve their English and it is also a great opportunity for teachers and students to get to know one another. It has been a great way for me to get to understand Czech culture more deeply.

Looking forward to next summer!

Richard